Bir hareket geleneği

Baden'li bir bankacı 1931 yılında Süddeutsche Elektromotorenwerke (SEW)'i kurduğunda kimse bir gün bu şirketin en yenilikçi tahrik teknolojisi şirketlerinden birisi olacağını hayal etmemişti. Geçmişimize yapmış olduğumuz yolculukta sizleri bize katılmaya davet etmek isteriz.

1931 1945 1948 1960 1965 1968 1971 1973 1975 1983 1987 1990 1994 1995 2003 2006 2008 2010 1950 1970
 • 1931

  Christian Pähr

  1931

  SEW – İlk günden beri güçlü

  13 Haziran 1931'de bankacı Christian Pähr Bruchsal, Kuzey Baden'de Süddeutsche Elektromotorenwerke, SEW'i kurdu. Başlangıçtaki üretim hattı çeşitli elektrikli motor ve redüktörlü motorlardan, Millicut elektrikli şerit testerelerden, Simplitt planya tezgahlarından, Circuit elektrikli daire testerelerden ve Poliglitt taşlama motorlarından oluşmaktaydı.

  Ne yazık ki Bay Pähr şirketinin büyük başarısına tanıklık edemedi. SEW'i kurduktan yalnızca dört yıl sonra 70 yaşında hayatını kaybetti. Ölümünden sonra şirketi dur kalan eşi Kunigunde Pähr, kızı Edeltraut'un desteğiyle yönetti.

  Kuruluş sonrasında SEW çalışanları
  SEW Resmi

  Siyaz-beyaz devreye alma: SEW'in kurucu çalışanları:

  1930'lardaki SEW binası
  SEW Resmi

  Başarıya giden yolda SEW binası

 • 1945

  Ernst Blickle 1945 yılında şirketin kontrolünü devraldı

  1945

  Büyük strateji uzmanı için büyük fırsat

  1 Mart 1945 tarihinde Bruchsal'a bombalar yağmur gibi yağmasına rağmen SEW binalarının çoğu mucizevi şekilde zarar görmedi.

  Savaşın sonunda hala genç olan şirketin en formatif kişiliğinin dönemi başladı: Ernst Blickle. Bir çiftçinin Swabia Alplerinde doğan çocuğu Ağustos 1945'de şirketin yönetimini kayınvalidesi Bayan Pähr'dan devraldı.

  Devre kadar eski yetkilinin kayınvalidesinin şirketinde yapacak çok az şeyi olmuştu. Ancak Ernst Blickle hızlı şekilde mühendislik uzmanlığı iktisap etmiş ve vizyoner, girişimci ruhuyla SEW'in yükselişini yönetmeye başlamıştır.

  Mart 1945'deki bombardımanın ardından sağlam kalan SEW binası
  SEW Resmi

  SEW binası yıkımdan sıyrık bile almadan kurtulur

 • 1948

  Kullanımdaki redüktörlü motor, 1948

  1948

  Harabelerin arasındaki girişimcilik ruhu

  1948 baharında Almanya'nın çoğu hala harabeydi. Ancak üç yıl önce SEW yönetimini devralan Ernst Blickle sadece yeniden yapılanmayı düşünmüyordu. Genç işadamı büyümek istiyordu. Bruchsal'daki fabrika salonları artık redüktörlü motorlara olan artan talebi karşılamaya yetecek kapasitede değildi. Bunun sonucunda on kilometre uzaktaki Graben'de 10.000 metrekarelik üretim tesisinin temellerini attı.

  Daha sonraki tesis genişlemesinin ardından Ernst Blickle aynı zamanda çalışanları için sosyal odalar ve eğitim atölyeleri yaptı.

  1940'larda üretim tesisinin görünümü
  SEW Resmi

  Tahrik teknolojisi için boş zaman yoktur

  Havadan görünüm, Graben-Neudorf tesisi 1950'ler

  Yeni tesisin büyüleyici kuşbakışı görünümü

 • 1960

  İlk yabancı iştirak olan SEW-USOCOME 1960'da kurulmuştur

  1960

  Yurtdışına ilk adımlar

  1960'da Graben ve Bruchsal'daki SEW ofisleri ve üretim salonlarında yaklaşık 600 kişi çalışmaktaydı. 1950 ile 1960 arasında on yılda SEW'in cirosu 1.4 milyon DM'den yaklaşık 20 milyon DM'ye fırlamıştır.

  Hoş geldin SEW USOCOME

  Almanya'daki, Kuzey, Güney ve Orta bölgelere ayrılmış satış sisteminin yanında SEW'in ilk yabancı iştiraki de bu göz kamaştırıcı yükselmeye katkıda bulunmuştur. 1960'da ilk yabancı iştirak olan SEW USOCOME Haguenau, Alsace'da açılmıştır.

 • 1965

  SEW redüktörlü motor modüler sistemleri için temel teşkil eden modüler ürün konsepti

  1965

  SEW redüktörlü motorların içinde bulunan modüler sistem

  1960'larda kıta Avrupa'sında yeni bir girişimsel davranış ilerleme kaydetti: pazarlama Bu yönetim teorisinin donktrini şu şekildedir: Tüm şirketin sürekli olarak piyasanın ihtiyaçlarıyla aynı doğrultuda olması gerekmektedir. Ernst Blickle'in SEW'de zaten tatbik etmekte olduğu bir yaklaşımdı. Piyasa çeşitli endüstriyel sektörlerin ve üretim proseslerinin özel gereksinimlerini karşılayan tahrik ünitelerine ihtiyaç duyuyordu. Önceleri bu tip müşteriye özel redüktör-motor kombinasyonları ancak son derece yüksek maliyetlerle hayata geçirilebiliyordu.

  Çözüm modülerlikti: esnek ve ekonomik şekilde kombine edilebilir modüler bir redüktör ve motor sistemi.

  Modüler sistem endüstriyel seri üretimde düşük birim maliyetlerle mükemmel şekilde uygulanabilir. Yani üretimin yüksek çıktı miktarına sahip az sayıda tesiste merkezi olarak organize edilmesi gerekmektedir.

  Tahminen 1965'de SEW motor deposunun görünümü
  SEW Resmi

  Tahminen 1965'de SEW motor deposunun görünümü

 • 1968

  İsveç'deki SEW-EURODRIVE reklamı, 1960'ların sonları

  1968

  Büyüme için dinlenme

  Modüler konsept muhteşem bir fikirdi. Artık şirket dünyayı faydaları konusunda ikna etmek durumundaydı.

  New York, Rio, Tokyo? Hayır. 1968'de Jönköping, İsveç'de bulunan montaj tesisi kapılarını açtı. Rainer ve Jürgen Blickle hala kamp tatillerini ve babaları Ernst Blickle'ın yeni SEW lokasyonunu "Kesinlikle bu nokta" olarak belirlediği anı hatırlayabiliyor.

  Aynı yıl şirketin "giyildiğinde 7 fersah yol aldıran pabuçları" şirketin Avrupa genişlemesini İtalya'ya taşıdı. Milano ve Bologna'daki iki küçük ofis SEW çağında "güzel İtalya" dönemini başlattı.

  Scotland Yard'ın peşinde. SEW 1969 yılında suçları çözmeye başlamadı ancak bunun yerine Normanton, İngiltere'deki eski bir polis karakolun ofislerindeki tahrik teknolojisiyle ilgili tüm sorunlara çözüm buldu.

 • 1971

  Limbiate'deki SEW-EURODRIVE İtalya fabrikası, 1969

  1971

  Hoş geldin SEW-EURODRIVE

  Milano yakınlarındaki Limbiate'deki resmi SEW temsilciğinde boş oda kalmaz. Artan talebi karşılamak için ofisler ve montaj salonunun yüzde 150 oranında genişletilmesi gerekmektedir.

  Avrupalı iştirakler büyük başarı yaşamakta ve sürekli büyümektedir. Bu nedenle Ernst Blickle açık bir beyanda bulunarak 1971 yılında şirketin orta büyüklükte bölgesel bir şirket olan imajını geride bırakmıştır: SEW-EURODRIVE doğmuştur.

  SEW-EURODRIVE olan şirket adı 1971'de ortaya çıkmıştır.
  SEW Resmi

  SEW-EURODRIVE

 • 1973

  Brochure Obermoser-Motoren, 1970'lerin başı

  1973

  Birbirine ait olan şeyler birlikte büyür

  1973'deki bölgesel gazete haberi: "Görüşmeler başarılı oldu".

  SEW-EURODRIVE savaş sonrası yıllarda ana rakibi olan Bruchsallı Obermoser AG'yi devraldı. Redüktörlü motorlar, doğrudan tahrikler, düşük-gürültülü buzdolabı motorları ve helis-sonsuz dişli redüktörler konusunda uzman olan firma SEW ile aynı bölgede üretim yapmaktadır. Obermoser, Üst Bavyera'nın bir kasabası olan Miesbach'daki ikinci tesisinde elektrikli motorlar üretmektedir. Ancak petrol krizinden önce dahi ve sonrasında 1973/74'de yaşanan resesyonda şirket istikrarsızdı. Devralmanın ardından SEW, Obermoser'in üretim programını modernize etti ve Haguenau, Graben ve Bruchsal'deki SEW lokasyonları arasında bölüştürdü.

  Zor zamanlarda bile sağlıklı büyüme

  Obermoser AG'nin devralınması giderek artan küresel rekabet ortamında SEW-EURODRIVE'ın konumunu güçlendirdi.

 • 1975

  SEW-EURODRIVE, Brezilya'daki yeni tesisi ile Güney Amerika'ya açıldı

  1975

  Lider ruhlu küresel güç

  Şirket uluslararası genişlemesine devam eder. 1975 yılında kuzey yarımküreden Amerika kıtasına doğru genişlemeye başlar. SEW DO BRASIL Motores-Redutores LTDA, Sao Paulo'nun sanayi merkezi olan Guarulhos'da kurulur. 1977'de Rainer Blickle Brezilya'ya taşınır. Oraya varınca tesisi daha da ileriye taşır ve kısa süre sonra yönetimini devralır.

 • 1983

  Lyman, ABD'deki SEW-EURODRIVE tesisi

  1983

  Fikir babası olan erkek çocuklar

  1983'de, Brezilya'daki tesisin kurulmasından altı yıl sonra SEW-EURODRIVE Birleşik Devletler sınırlarını da geçer. Amerikan iştiraki olan SEW-EURODRIVE INC'nin kuruluş sözleşmesi Lyman, Güney Carolina'da imzalanır.

 • 1987

  Ernst Blickle Almanya Federal Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilir

  1987

  Bir devrin sonu; başarı öyküsü devam ediyor

  Ernst Blickle Bruchsallı orta ölçekli bir aile şirketini küresel bir oyuncu haline getirmek için kırk yıldan uzun süre harcamıştır: SEW-EURODRIVE.

  Ernst Blickle'ın Temmuz 1986'daki vefatı aynı zamanda Alman girişimciliğinde bir devrin sonuna işaret etmektedir. Ülkeyi yıkıntılardan liderliğe götürmek için Alman ekonomisinin kontrolünü kendi elleriyle devralan savaş sonrası vizyonerler.

  Başarı hikayesinin mirası Büyük şirket reisinin vefatı gerisinde doldurulması gereken bir boşluk bırakır. 1987'de Rainer ve Jürgen Blickle SEW-EURODRIVE Grubunun eş başkanları olarak görev yapar. Bunun öncesinde Rainer Blickle on yıl boyunca SEW-EURODRIVE do Brasil'i yönetmiştir. Erkek kardeşi Jürgen Kanada'daki şirket için çalışmıştır.

  Rainer Blickle
  SEW Resmi
  Rainer Blickle

  Rainer Blickle

  Jürgen Blickle
  SEW Resmi
  Jürgen Blickle

  Jürgen Blickle

 • 1990

  SEW-USOCOME iştiraki olan Forbach'daki SEW-EUROCOME S.A.

  1990

  Babalarının izini takip ederek çığır açtılar

  Babasının oğlu - bizim durumumuzda oğulları. Hem Rainer hem de Jürgen Blickle yeni fikirler ve öngörüler ile şirketin daha da gelişmesini tetikler.

  Örneğin 1990 yılında Pfeffer & Partner Getriebebau GmbH'nin çoğunluk hissesini alırlar. 1992'de SEW-USOCOME iştiraki olan SEW-EUROCOME S.A. şirketi Forbach, doğu Fransa'da kurulur. Bu da şirketin istikrarlı büyüme trendinin başka bir örneğidir.

 • 1994

  SPIROPLAN® dik açılı redüktörlü motor

  1994

  Yenilik için teşvik et - yeni tahrik üniteleri ile yenilik getir

  Çelik dişliyle evrim: SPIROPLAN® redüktörlü motor serileriyle SEW-EURODRIVE yenilikçi tahrik ünitesini 1994 yılında tekrar kanıtlar. Sağlam, dik açılı redüktörlü motorun çelik-çelik dişlisi ve özel dişli kavrama oranı dikkat çeker ve piyasaya sürülmesini takiben heyecan yaratır.

  1994 yılında SEW-EURODRIVE başka bir kıtayı fetheder. Çin liman şehri Yianjin'de yeni kurulan SEW-EURODRIVE Co, Ltd. şirketin Çin'deki tüm faaliyetleri için hub işlevi gören bir iştiraktir. Finlandiya'nın başkenti Helsinki de SEW-EURODRIVE'ın dünya haritasına eklenir. Şirket, kuzey Avrupa'daki genişlemesini pekiştirmek için Santasalo Ltd. hisselerini iktisap etmiştir.

  Tianjin, Çin'de SEW-EURODRIVE Co, Ltd.'nin kuruluşu
  SEW Resmi

  Çin'de SEW-EURODRIVE

 • 1995

  1995 yılında 7 redüktör serisi piyasaya sürülür

  1995

  Tahrik mühendisliğinin geleceğine liderlik etme

  Öncü 7 redüktör serisinin piyasaya sürüldüğünde, bir yıl önce piyasaya sürülen SPIROPLAN'da® olduğu gibi olumlu tepki alır.

  1995 yılı aynı zamanda grubun yeniden yapılandırıldığı yıldır. Bunun sonucunda holding ve yönetim şirketleri Rotterdam'da ve iştirak olarak kamuya açık bir bağlı şirket Bruchsal'da yapılandırılır. Şirketin büyümesi devam eder ve Bruchsal'da elektronik birleşen tesisi inşa edilerek devreye alındığında zirveye çıkar. Bir yıl sonra şirket "2000 Yılının En İyi Fabrikası" başlıklı yarışmada kendisini birincilik kürsüsünde bulur.

  Ödüllü elektronik aksam üretim tesisi
  SEW Resmi

  Ödüllü elektronik aksam üretim tesisi

 • 2003

  Ernst Blickle İnovasyon Merkezi (EBIC)

  2003

  Milenyum, milyarlar ve çalışanlar

  Yeni milenyum SEW-EURODRIVE için eskisinin bittiği kadar başarılı başlar. 2003 yılında şirketin cirosu ilk defa bir milyar Euro seviyesine ulaşır. Aynı yıl Ernst Blickle İnovasyon Merkezi, kısaca EBIC, kapılarını Bruchsal'da açar. On tarihten sonra fütüristik dokunuşları olan cam bina ile sağ tarafta bulunan test ve deney laboratuvarları SEW-EURODRIVE'on tüm araştırma ve geliştirme çalışmaları için genel kontrol merkezi işlevi görür. Ernst Blickle'nin öncü şirket liderliği saygı gösterisinde bulunurcasına yeni bina 400 iş istasyonu barındıracak kadar büyüktür.

  Bir sonraki inşaat safhası Mitte in Graben Neudorf Servis Yeterlilik Merkezinin açılmasıyla birlikte 2004 yılında tamamlanır. Yeterlilik merkezinin açılmasının ardından SEW-EURODRIVE Komple Tahrik Hizmetini (Complete Drive Service), kısaca CDS'yi® de tanıtır. Bu mükemmel modüler servis sistemi şirket servisinin müşterilerin belirli ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmasına imkan verir.

  Modüler servis sistemi, CDS® Complete Drive Service
  SEW Resmi

  Modüler servis sistemi, CDS®Complete Drive Service

 • 2006

  2006'daki 75. yıldönümü

  2006

  75 yıl ve hala tahrik ünitesi dolu

  Yetmiş beşinci yıldönümüne krallara layık bir parti yakışır. 20 Mayıs 2006'da Bruchsal Sarayı'nın iç bahçesinde herkes SEW'in 75. yıldönümüne kadeh kaldırdı. Şirketin bugünkü bilançosu: on bir üretim tesisi ve 58 montaj tesisinin yanında 44 ülkede satış ofisleri ve temsilcilikler.

  Mükemmel anılar ve mükemmel fırsatlar

  Bazı insanla hala geçmişin keyfini çıkarırken SEW-EURODRIVE, müşterileri, şirket çalışanları ve gelecek nesil nitelikli uzmanlara yönelik merkezi eğitim kurumu DriveAcademy®ile tamamıyla geleceğe bakmaktadır. DriveAcademy® eğitim odaları katılımı yüksek eğitim ve sürekli eğitim imkanları ile Bruchsal, Garbsen, Meerane ve Langenfeld lokasyonlarında bulunmaktadır.

  Bruchsal'daki DriveAcademy®
  SEW Resmi

  DriveAcademy® Bruchsal

 • 2008

  X endüstriyel redüktör serileri

  2008

  Yeni endüstriyel redüktör serisinin temeli

  2008 yılında Bruchsal'daki trend belirleyen endüstriyel üretim tesisinin temeli atıldı. Yeni üretim tesisi P planet dişli redüktör serisi ve yeni geliştirilen X endüstriyel redüktör serisi için tasarlanmıştır. X serisi helis dişli ve konik-helis dişli redüktörler, yüksek torka, parça ve dökme yük taşıma teknolojisi anlarında ve büyük proses makinelerinde sağlam büyük redüktörlere olan küresel ihtiyacı karşılayarak SEW-EURODRIVE programının üst segmentini genişletmektedir.

 • 2010

  Bruchsal'daki büyük redüktör fabrikası

  2010

  Büyük redüktörler, parlak gelecek

  Bruchsal'daki büyük redüktör fabrikasının açılışı. Baden-Württemberg eyaletinde bulunan en büyük inşaat sahası iki yıldan daha az sürede etkileyici bir üretim alanına dönüştürüldü.

  SEW-EURODRIVE'ın şirket sahibi ve başkan Rainer Blickle ile vekil başkan Stefan Mappus yeni tesisi birlikte devreye aldı. Limanlarda, maden ve çimento değirmenlerinde kullanılacak büyük endüstriyel redüktörler için üretim hattının başlangıcı.

  100 milyon Euro'luk proje 60.000 metrekarelik inşaat alanını kapsamakta ve aynı zamanda sürdürülebilirlik standartlarını belirlemektedir: çatıya kurulan fotovoltaik tesisin verimi yaklaşık 145.000 kWh'dir.

  Bruchsal'daki büyük redüktör fabrikası
  SEW Resmi

  Bruchsal'daki büyük redüktör fabrikası